Odložení OH v Tokiu je pro mě výhoda, říká lezec Adam Ondra

Články

Přinášíme exkluzivní rozhovor o odložení OH a jeho pocitech.

Adame, jaké myšlenky Vám probíhaly hlavou poté, co byla definitivně odložena olympiáda na rok 2021?

Odložení OH 2020 v Tokiu beru v pohodě. Trénuju naplno a netrpím ztrátou motivace. Zřejmě bych na tuhle otázku odpověděl před několika měsíci jinak. Kvůli olympiádě trénuju lezení na rychlost. Této disciplíně jsem se doposud nevěnoval a neměl jsem ji rád. Posun olympijských her je pro mě v tomto směru výhodný, mám totiž rok tréninku navíc. Určitě mi to pomůže k výraznému celkovému zlepšení na další dvě disciplíny. V tomto období se snažím pracovat na mých slabinách. Každé 3 až 4 týdny trénink přeruším a jdu na skály, zdolávám skalní cíle. Zatím jen tady za humny. Doufám, že brzo vyrazím i do zahraničí. Celou tuto změnu jsem si zpracoval v hlavě tak, že je to dobrá zpráva.

Jak velká změna je to v přípravě a načasování formy, když se vše posune o rok? 

Pokud by byla olympiáda tento rok, vůbec bych se na skalní terény nedostal. Piloval bych formu pouze na stěně. Z dlouhodobého hlediska je pro psychiku špatné trénovat pouze uvnitř. Obzvlášť na tak velkou akci jako je olympiáda, je psychika důležitá. Tím pádem mě kombinace tréninku uvnitř a venku jen prospěje.

Jak jste trávil dny nejpřísnější karantény a jaký byl Váš denní program?

Mám štěstí, že mám dobré tréninkové podmínky u mě doma. Vlastním dobrou stěnu a také posilovací pomůcky – hrazdu a campus board ( posilovna pro lezce ). Tréninkovou zátěž jsem měl jako by žádná karanténa nebyla. Absolvoval jsem 3 – fázový trénink 6 krát týdně. Ani nebylo těžké se motivovat.

Už jste znovu začal s tréninkem? 

S tréninkem jsem nepřestal. Když jsem se dozvěděl, že se olympiáda bude odkládat, tak jsem paradoxně získal ještě větší motivaci. Nyní když se otevřely lezecké stěny, můžu konečně trénovat i lezení na rychlost.

Vzhledem k zákazu vycestování z ČR trénujete pouze na našem území a je to pro Vás dostačující? 

Podmínky v ČR jsou pro mě dostačující. Vybudoval jsem si tady velmi kvalitní tréninkové podmínky. Do zahraničí by bylo potřeba jet, pokud by mě čekal nějaký závod, např. Světový pohár nebo Olympijské hry. Na dlouhodobý a objemový trénink mám v Brně skvělé podmínky, srovnatelné se soupeři, možná i lepší.

Jaký je Váš nejbližší program? 

Zatím nejsou známé žádné závody, tak trochu experimentuji s tréninkem. Věnuji se lezení na obtížnost. Jednou měsíčně vyjíždím na skály. Zatím mě nápady na vyjížďky nedošly. Program mám nabitý.

Děkujeme za rozhovor, přejeme hlavně pevné zdraví a úspěšný návrat k tréninku s cílem OH 2021. 

Jsme hrdým partnerem Adama Ondry.Zpět

Klientů si vážíme

×