Rozhovor s Adamem Ondrou

Články

ADAM ONDRA: NECHCI SE STRACHOVAT, ŽE MI NĚKDO UKRADNE AUTO

Ve svém Ledním medvědovi, jak svůj „obytňák“ nazývá, tráví Adam Ondra podstatnou část roku. Je to jeho domov, a proto se ho snaží co nejlépe ochránit. A proto se obrátil na SHERLOG.

Nakoukl jsem teď do vašeho auta a zjistil, že je odemčené a na sedadle spolujezdce leží pohozená peněženka. Zdá se, že jste ideální klient pro SHERLOG…

Tak vzhledem k tomu, že jsem zaparkoval na dvoře firmy SHERLOG, tak jsem neměl pocit, že by se mohlo něco stát. Hned mě obestoupil takový pocit jistoty a bezpečí (smích).

Chápu. Dá se vypočítat, kolik hodin či dnů ve vašem autě strávíte?

Myslím si, že průměrně strávím sto nocí v roce v autě. Letos to možná bude o něco méně, protože se soustředím hlavně na závody, takže jsem víc doma, kde mám nejlepší tréninkové podmínky, i když to kombinuji třeba s umělou stěnou v Innsbrucku. To je ideální kombinace.

Řídíte vždycky sám?

Jak kdy. Když to jen trochu jde, tak po Evropě jezdíme s přítelkyní, případně s kameramanem, protože se teď dost věnujeme natáčení videí.

Předpokládám, že bez auta a jeho vybavení už se dnes neobejdete…

To, že mám obytné auto, je nesmírná výhoda. Je to můj velký pomocník, který mi usnadňuje logistiku cestování. V létě pojedeme na závody do Francie a do Švýcarska a mezitím polezeme na skalách. Kdybych si měl na každém místě vybírat předem ubytování, ovlivnilo by to i výběr lezeckých destinací. Takhle zůstáváme díky autu naprosto flexibilní. Zároveň je ale to auto plné cenných věcí, které potřebujeme a není je kam jinam dát.

Stal jste se už obětí krádeže?

Celé auto mi ještě neukradli, ale vykrádání je v některých lezeckých oblastech poměrně časté.

Mohl jste si pořídit psa!

S mým životním stylem by to byl velký chudák, navíc hlídat v létě v zavřeném autě by asi bylo spíš týrání.

Takže lepší, než pes je SHERLOG. Budete klidnější?

Určitě! I vzhledem k tomu, že mám teď poměrně dražší auto než dřív, takže mám i větší strach. Proto, abych mohl podávat nejlepší výkon, ať už jsem na tréninku nebo na závodech, potřebuji mít psychickou pohodu. Kdybych se měl pořád strachovat o to, jestli mi někdo neukradne auto, bylo by to hodně nepříjemný. V tom mi SHERLOG rozhodně pomáhá.

Pomůže vám i fakt, že součástí vybavení SHERLOG je také elektronická kniha jízd?

Z toho má radost hlavně moje účetní. Mám kolem sebe celý tým, takže elektronickou knihu jízd neužívám přímo já, ale mám na to lidi.

Je život v autě už součástí vašeho životního stylu?

Rozhodně. Spaní ve volné přírodě mi pomáhá, jsem na něj zvyklý, a když nemůžu spát venku, tak mi to chybí. Ráno vstát, otevřít dveře, sednout si na židličku a dát si dobrou snídani, to je pocit, který mě nabíjí. Nevýhodou je, že lezecké oblasti jsou odlehlejší, méně rušné, takže zloději aut mají dost klidu a času auto odvézt.

Na jednu cestu ale auto vzít nemůžete: bude to ta na Olympijské hry v Tokiu. Jak se vyrovnáváte s automatickým předpokladem, že se tam dostanete, a ještě přivezete medaili?

Na olympiádu ještě nikdo nominovaný není, první možnost bude v srpnu na mistrovství světa. A s nálepkou nejlepšího lezce světa už nějaký čas žiji, takže na tlak jsem zvyklý. Navíc, největší tlak na sebe vyvíjím já sám. Když to správně pojmu, tak mi to naopak pomůže líp a víc trénovat, a pak podat ten nejlepší výkon.

Takže sečteno, podtrženo: vaší momentální přípravě a psychickému naladění pomůže, že už se nemusíte starat o auto a máte klid…

Přesně tak. Bohužel si ho ale nemůžu vzít do toho Tokia. Zpět

Klientů si vážíme

×